"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hz. Musa

Hz. Musa, Yakup peygamberin neslinden gelen bir peygamberdir. Annesinin adı İmran, kardeşinin adı ise Harun’dur. Hz. Musa’nın dış görünüşüne dair iri yapılı ve düz saçlı olduğuna dair bazı rivayetler bulunmaktadır. Kendisini dört kutsal arasında yer alan Tevrat indirilmiştir. Kutsal Kitap’a göre, bir Mısır kralı İsrail Oğullarının giderek çoğaldığını ve güçlendiğini belirterek, yeni doğan her erkek İbrani çocuğun öldürülmesini buyurdu. Musa doğduğunda annesi onu bir süre sakladıktan sonra sazdan bir sepetin içinde Nil Irmağı kıyısındaki sazlıkların arasına bıraktı. Kız kardeşi Miryam, biraz ilerde durarak ne olacağını gözledi. Irmakta yüzmeye gelen firavunun kızı bebeği buldu ve yanına almak istedi. Miryam prensese bebeği emzirmek için kendi annesini getirdi. Annesi tarafından emzirilen Musa, prensesin oğlu olarak sarayda büyüdü.

lawrence-alma-tadema-1904
Lawrence Alma-Tadema’nın 1904’te resmettiği Musa’nın bulunuşu

İbrani kabilelerini birleştiren Hz. Musa, Yahudiler’in en büyük peygamberidir. Kutsal Kitap’a göre, Tanrı’nın yardımıyla Mısır’daki İbraniler’in soyundan gelen İsrail Oğullarını kölelikten kurtaran Musa, halkına Tanrı’nın yasalarını, ibadetin ve günlük yaşamın kurallarını bildirmiştir. Kutsal Kitap’ın Eski Ahit bölümündeki Tevrat ya da Tora olarak bilinen ilk beş kitabı Musa’nın yazdığı sanılmaktadır.

Hz. Musa’nın Mucizeleri

– Elindeki asayı istediği zaman bir ejdere çevirebilmesi.

– Elinin beyaza dönerek, bir nur gibi parlaması.

– Çekirge ve bit mucizeleri.

– Kurbağa sürüsünün Mısır’ı istila etmesi.

– Tih sahrasında asasını taşa vurması ve ardından on iki çeşmenin fışkırması.

– Kızıldeniz’i ortadan ikiye ayırması ve Firavun’un ordusunu burada bırakması.

– Tur Dağı’nın yerinden kalkarak, İsrail Oğullarının üzerine gitmesi.

Kızıldeniz’i Ortadan İkiye Ayırması

Kur’an’da bildirildiği üzere, bu takibin ardından iki topluluk karşı karşıya geldikleri sırada, Allah denizi yararak Hz. Musa’yı ve onunla birlikte iman edenleri kurtarmış, Firavun ve kavmini ise helaka uğratmıştır. Kur’an’da Allah’ın iman edenlere bu yardımı şöyle bildirilir;

“Bunun üzerine Musa’ya: “Asanla denize vur” diye vahyettik. Deniz hemencecik yarılıverdi de her parçası kocaman bir dağ gibi oldu.

Ötekileri de buraya yaklaştırdık. Musa’yı ve onunla birlikte olanların hepsini kurtarmış olduk. Sonra ötekileri suda boğduk.

 Şüphesiz, bunda bir ayet vardır. Ama onların çoğu iman etmiş değildirler. Ve hiç şüphesiz, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır, esirgeyendir.” (Şuara Suresi: 63-68)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir