"Enter"a basıp içeriğe geçin

İslam’ın ve İmanın Şartları Nedir?

İslam’ın beş şartı vardır. Bunlar;

1- Kelime-i şehadet: Müslümanlığın başlangıcında farz oldu. Beş şarttan ilk farz olan budur.
2- Beş vakit namaz: Hicretten bir yıl önce mirac gecesinde farz oldu.
3- Ramazan-ı şerif orucu: Hicretin ikinci yılında, Şaban ayında farz oldu.
4- Zekât vermek: Orucun farz olduğu yıl, Ramazan ayında farz oldu.
5- Hac: Hicretin dokuzuncu yılında farz oldu.

İmanın altı şartı vardır. Bunlar;

1- Allah’ın varlığına inanmak: Allah tektir ve sonsuz dünyanın tek yaratıcısıdır. Bütün varlıkları O’nun yarattığına inanıp bunu asla sorgulamamalıyız.

2- Meleklere İnanmak: İman’ın diğer bir şartı ise Meleklere inanmaktır.

3- Kitaplara inanmak: Allah’ın emir ve hükümlerini peygamberlere iletmiş olduğu kutsal kitaplar bulunmaktadır. Bu yüzden kitap haline gelmiş olan bu emir ve vahiylere inanmak gerekmektedir.

4- Peygamberlere inanmak: Allah’ın bütün toplumlara Peygamber gönderdiği bilinmektedir. İnsanlara yol göstermek ve iyiliği öğretmek için gönderilen Bu Peygamberlere inanmak İmanın şartlarından birisidir.

5- Ahiretin varlığına inanmak: Müslümanlar olarak öldükten sonra ahirette tekrar toplanılacağına inanılmaktadır. Kuran-ı Kerim’de geçen birçok ayette görevini iyi şekilde yerine getiren Müslümanların cennete, diğerlerinin ise cehenneme gideceği söylenmektedir.

6- Kadere inanmak (hayır ve şer fark etmeden): Başımıza gelmiş olan olayların kader olduğunu ve karşı koyma şansımızın olmadığını bilmelisiniz. Başımıza gelmiş olan olaylar hayırlı veya hayırsız olaylar olabilir. Her iki durumda da kadere inanmaktan vazgeçmemeliyiz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir