"Enter"a basıp içeriğe geçin

İslam

İslam dini, Allah’ın son peygamberi Hz. Muhammed vasıtası ile insanlara gönderilen son dindir. İslam dini 610 yılında Mekke’de ortaya çıkmıştır ve kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim dir. İslam dini öncesi kabul gören Hristiyanlık ve Yahudilik (Musevilik) dinleri, İslam dini sonrası hükümsüz kılınmıştır.

İslam dini tek tanrılı bir dindir, yaratıcısının ismi Allah’dır. Kur’an-ı Kerim’e göre İslam’ın amacı insanların hoşgörü, adalet, iyilik, kötülükten uzak ve mutluluk içinde yaşamasıdır.

İslam dinine mensup olan insanlara Müslüman denir. İslam dinine inanmayan kimselere gayrimüslim, kafir, münafık halk arasında bazı kesimlerde “gavur” denir ve Müslüman olmayan gayrimüslim kişiler İslam’a göre sonsuz Cehennem ile cezalandırılacaktır.

İslam dininde ölen kişi ilk olarak İslam’ı şartlara uygun olarak gusül abdesti aldırılarak yıkanır ve ölen kişiyi yıkamak için sabun, sünger, pamuk, zemzem suyu, gül suyu, havlu temin edilir.

Ölü yıkayıcı iki Gassal, ölüyü yıkamak için hazırlanıyor.

Yıkanan ölü erkek ise 10 kadın ise 12 metre özel beyaz kumaş ile sarılır ve defin için hazırdır. Ölü tutulur ve 2 metre derinliğinde olan toprağa gömülür.

Cenaze İslam
Ölü toprağa koyulduktan sonra ,üzerine toprak atılırken.

Cennet ve Cehennem kavramları vardır. Cennet , dünyalık zamanını iyilikler yapan , kötü ve günah işlerden kaçınanların , Allah’ın onlara emrettiği ibadetleri yerine getiren kişilerin girdiği ve hak ettiği yerdir .İslam dininde Allah’ın emrettiği ibadetler şunlardır : kelimeyi şehadet , namaz kılmak ,oruç tutmak , hacca gitmek ve zekat vermektir .

1) Kelimeyi Şehadet: Kelimeyi Şehadet Allah’ın bir olduğuna ve Hz. Muhammed’in onun kulu ve elçisi olduğuna şahitlik eder.

2) Namaz Kılmak: Günde 5 defa kılınan vakit namazı sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı olarak ayrılır ve İslam dininde farzdır.

3) Oruç Tutmak: Oruç yılda bir kez tüm Müslüman kişilerin zorunlu olarak yaptığı, imsak vaktinden iftar vaktine kadar, bir amaç uğruna ve bilerek, yeme içme ve cinsel ilişkiden uzak kalmak demektir.

4) Hacca Gitmek: Hac ibadeti hem kalp hem beden ile yapılan ibadettir. Hac farzdır ancak, maddi durumu yetersiz kişilerin gitmesi zorunlu değildir.

5) Zekat Vermek: Zekat, aç ve maddi durumu kötü olan yardıma muhtaç olan kişilere verilen maddi destektir. Zekat vermek için kişinin maddi durumu yerinde olması gerekir.

Cehennem ise dünyalık işler ile meşgul olan , günah işleyen kişilerin gittiği kısımdır . İslam dininde en büyük günahlardan bazıları şunlardır:

1) Kalple Yapılan Büyük Günahlar: Allah’a şirk koşmak, günahta ısrar etmek ve tövbe etmemek, Allah’tan ümidini kesmek,

2) Dil ile Yapılan Büyük Günahlar: kişiye zina iftirası atmak, yalan şahitlik yapmak, sihir ve büyü yapmak, boş yere yemin etmek.

3) Mide ile Yapılan Büyük Günahlar: Alkollü içecek tüketmek, yetim malı yemek, Faiz yemek.

4) Cinsel Organ ile Yapılan Büyük Günahlar: Evlenmeden zina etmek.

5) Elimiz ile Yapılan Büyük Günahlar: Hırsızlık yapmak, İnsan öldürmek.

6) Ayak ile Yapılan Büyük Günahlar: Vatanı düşmandan korurken kaçmak.

7) Beden ile Yapılan Büyük Günahlar: Ebeveynlerin sözünden çıkmak, onlara karşı saygısızlık yapmak.

İslam dininin en kutsal mekanı olan Kabe, Suudi Arabistan’da Mekke’de dir. Mekke, dini önemi sebebi ile günümüzde halen çok fazla ziyaret alıyor. İslam dininin en yaygın olduğu bölgeler Asya ve Afrika’dır .

Kabe
Mekke’de bulunan, Kabe’den bir görüntü.

Günümüzde Müslüman sayısı giderek artıyor . Günümüzde dünya üzerinde resmi kayıtlarda 1.6 Milyar Müslüman yaşıyor ve dünya da 2. büyük din olma unvanını elinde bulunduruyor.

2 Yorum

  1. Rumi CSKN Rumi CSKN

    Siteniz çok güzel, kısa ve net.
    Tam da aradığım gibi. Sadece bir dine takılmayıp diğer dinleride öğrene bileceğimiz harika bir site. 🙂

  2. EVİSSA EVİSSA

    çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık sayfanız genel olarak hoşuma gitti ve baya bilgilendirici olacak galiba benim için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir