"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hristiyanlık

Hz. İsa peygambere inanan kişilerin oluşturduğu Hristiyanlık, özellikle İncil kitabını kendilerine yol gösterici bir kaynak olarak kabul etmektedir. Ayrıca, dünya üzerinde bulunan insanlar arasında en yaygın olarak inanılan din olarak göze çarpmaktadır.

Hz. İsa’nın bulunduğu ünlü Son Akşam Yemeği Tablosundan bir görüntü

Hristiyanlık dini tüm dünya insanları için gönderilmiştir. Yani herhangi bir topluma veya millete özgü olarak gönderilmemiştir ve buna inanılır. Dinin amacına baktığımızda ise karşımıza bir takım savlar çıkıyor. Bunlar:

Dünya üzerinde hiçbir insan yoktur ki günah işlemez.

Tanrı insanların cennete girebilmesi için onlara yardımcı olacak bir kitap gönderdi ve bunu Hz. İsa ile gerçekleştirdi.

Dolayısı ile bu dinin temsilcisinin Hz. İsa olduğunu da yukarıdaki cümleden anlamış oluyoruz. Hristiyanlık dininin kutsal kitabı İncil’dir. Mevcut olan kitaba inanmayı bu toplum için gerek kılmıştır.

Hristiyanlık İle İlgili Merak Edilenler

Hristiyan sözcüğünün kelime anlamı “Mesihçi” demektir ve Hz. İsa’ya inanlar ile alay etmek için İ.S.40’lı zamanlarda ortaya atılmıştır. Bu dine mensup kişiler her Pazar günü kilise adı verdikleri yerde ayin yapar ve günah çıkartırlar. Bunun yanı sıra burada bulunan papaz, rahip ve rahibeler onlara bu ayinlerde ve haftanın diğer günlerinde eşlik ederler.

Kilisede Ayin
Kilisede Pazar günü Ayin yapan insanlar

Hristiyanlık dininde bayramlar şu şekildedir

Meryem Ana Yortusu Meryem’in göğe yükselişi, Tövbe salısı, Hamsi Yortusu, Kül Çarşambası, Kutsal Cuma, Paskalya, Azizler günü, Beşaret Bayramı ve bazı mezhepler için Epifani Bayramıdır.

Kül Çarşambası
Kül Çarşambası adlı Günde anlına ve başından aşağı Kül sürülen kişi

Hristiyanlık dininin vaatleri arasında kitaba uygun davranıp, benimseyen ve hatta onu yaşayan kişilerin cennete gideceği bulunur. Dürüst bir yaşam sürmek dinin öncelikleri arasındadır. Günah çıkarma zamanlarında da insanlardan dürüstlük beklenir. Dine baktığımız zaman genel olarak batılı ülkelerde yaygın bir şekilde görüldüğüne şahitlik ederiz.

Hristiyanlık da yalan söylemek, dolandırıcılık, dürüst olmamak vb şeyler yasak kabul edilir. Bunun yanı sıra yasakları çiğnediğinizde samimi bir şekilde günah çıkartırsanız tüm günahlarınızın affolunacağına da inanılır. Özellikle Sümela Manastırı, Balıklı Ayazması, Ayasofya vb kutsal yerlerde yapılacak bu günah çıkartma işlemlerinin anlamı daha bir derin olarak görülür.

Sümele Manastırı
İnsanların önemli gördükleri Sümela Manastırından bir görüntü .

Hristiyanlık dininde öldükten sonra defin işlemleri

1)Hristiyanlık dininde öldükten sonra kişilerin ailesi gömülmesini mi yoksa yakılmasını mı istediklerini belirler. Büyük çoğunluğu gömülmesi taraftarı iken son yıllarda bu bazı kesim tarafından yakılmaya döndü.

2)Vaaz : İncil den Mezmur okunur. Eski ve Yeni Ahit de okunabilir.

3)Kişisel Konuşma : Rahip ölen kişi hakkında onu Hristiyanlık dininde ölen kişiyi yansıtan şekilde konuşur. İsterse ailesi veya arkadaşı ölen kişinin ardından İncil den pasaj okumak isterse okuyabilir.

4)Dua : Minnettarlık , pişmanlık ve ölüme hazırlık edilmesi için dua söylenir.

5)Düşünme : Cenazeye katılan kişilere bir dakika boyunca sessiz şekilde ölen kişiyi düşünmeleri için zaman verilir.

6)Övgü : Tanrıya ve kurtarıcılarına dua eder minnetlerini sunarlar.

Cenaze töreni
Kilisede bir cenaze töreni ve yakınları

Dinde insan ilişkileri de son derece önemlidir. Aile içerisinde dürüstlük ve eşlerin birbirlerini aldatmaması en başta gelen kurallar arasında gösterilir. Elbette insanların öldükten sonra davranışlarına göre cennet veya cehenneme gideceği gerçeği de bulunur. Cennet “Göklerin krallığı” kelime öbeğinden gelmektedir. Günümüzde hızla yükselen nüfusa karşılık bu dine mensup kişilerin sayısı da her geçen daha da artmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir