"Enter"a basıp içeriğe geçin

Taoizm

Taoizm (DaoizmDao Öğretisi) bugünün Çin’in de ortaya çıkmıştır. Yazılış şekli aslında Dao’durÇince’de yol, akış anlamına gelir. Kurucu kişiler Laozi ve Çuangzi’dirDao Öğretisi doğada insanın yeri, kainatın doğuşu, doğanın yasaları gibi konuları ele alır. Wudangshan Taoizm için kutsal bir yerdir. 

golden-hall-wudang-mount
Taoizm için kutsal olan Wudangshan.

 Laozi hakkında çok az bilgiye sahibiz hatta yaşadığı bile tartışmalara yol açmıştır. Lao-Tzu, onun lakabıdır yani anlamı Bilge İhtiyardır.

Laozi
Taoizm Kurucusu Laozi’nin tablosu.

Felsefe olarak ele alınan Dao, halkın bazı kesimlerinde ritüeller yapılmaya başlanmıştır. Bundan binlerce yıl sonra doğuya seyahat için gelen Hristiyan misyoner kişiler buna bir din gözü ile bakmış Dao’yu ise Tanrı olabileceğini öne sürmüşlerdir. 

Dao her şeyin doğduğu ana olarak görülür. Tüm doğuşların doğuşunun ilk kaynağıdır. Döngüsel ilkesi ile Her şey Dao’ya dönüşür. Dao da tekrar  herşeyeYing Yang’a göre her şey zıttı ile vardır,mutlak değildir birbirine dönüşebilir. Dao sadece söylenmiştir Dao akıştır, Dao başı ve sonu olmayan bir dönüşümdür. 

Ying Yang: 

Taoizm için büyük öneme sahiptir. Bu kozmolojide, evren kendisini, Yin ve Yang

döngüleri halinde organize edilen ve nesneler ve yaşamlar şeklinde biçimlendirilen birincil maddi enerji kaosundan yaratır. 

Yin alıcıdır ve Yang aktif ilkedir, yıllık mevsim döngüleri, manzara, cinsel çiftleşme, karakter olarak hem erkeklerin hem de kadınların oluşumu ve sosyopolitik tarih gibi her türlü değişim ve farklılıkta görülür.  

yin-yang
Ying Yang Sembolü

 

Ritüeller : 

Eski zamanlarda, Taoizm dini kurulmadan önce, yiyecek bazen ölenlerin veya tanrıların ruhlarına bir kurban olarak verilirdi.

Bu, domuzlar ve ördekler gibi kesilmiş hayvanları veya meyveleri içerebilir. Taocu Göksel Üstat Zhang Taoling , Tanrılara yiyecek ve hayvan kurban etmeyi reddetti .

Hayvanların kurban edilmesini talep eden tapınakları parçaladı ve rahiplerini kovdu. Taoizm Tapınaklarının hayvan kurban etmesine izin verilmediğinden, bu fedakarlık reddi günümüzde de devam etti. 

Tian Di (Yer ve Gök): 

Dao De jing kitabında yer ve gök her şeyin doğduğu yer olarak görülür. Yer ve gök ise Doa’dan doğmuştur. Genellikle yer ve gök kainatın kendisi olarak görülür.  

Shen:  

Shen enerji halinde olan durumu anlatır ancak ruh ile karıştırılmamalıdır. Çin Tıbbı’da Shen psikoloji konularının ele alındığı kısımdır. 

Boş Oturuş (Durulma) :  

Boş oturuş aslında meditasyona verilen Tai Çi, yoga gibi doğa ile oturup temasa geçmeyi hedefler. Duru bir akış içinde kendiliğinden gelmesi beklenir. Durulmayı bekler kişi.  

Taoizm bu şekilde ilkelere ve bilgilere dayanır ve binlerce yıl etkisi ile diğer ülkelere sıçramıştır. Taocuların sayısını tahmin etmek zordur ancak yapılan araştırmalara göre 170 milyon insan Tao’cu olduğunu tanımlıyor. 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir