"Enter"a basıp içeriğe geçin

Budizm

Budizm dini Buddha olarak bilinen “Siddhartha Gautama” tarafından hayata geçmiştir. Siddhartha Gautama aslında Kuzey Hindistan’da bir prenstir ancak çektiği acıları sonlandırmak amacı ile Krallıktan ayrılır ve orayı terk eder. Ayrıldıktan uzun süre sonra artık aydınlaşmaya ulaşmıştır.

buda
Siddhartha Gautama yani Buddha’nın Tablosu.

Siddhartha Gautama prens olarak doğduktan sonra babası Kral Suddhodanayı bir bilge ziyaret eder. Kral Suddhodanaya oğlun ya muhteşem bir Kral (chakravartin) ya da muhteşem bir din adamı(Sadhu) olucak der.

Babası Kral Suddhodanay oğlunun Kral olmasını arzuladığı ve dışarıda ölüm, acı ve ızraptan habersiz olması için elinden geleni yapar. Siddhartha Gautama bu şekilde hayatının 29 yılını insan nefsinin yetebileceği her türlü şeyi yaşamış ve yapmıştır. Sonrasında babası Kral Suddhodanayın tüm çabalarına rağmen bir kokmuş bir ceset, hasta bir adam ve çileli bir derviş görünce hayatın acı ve ızraplı olduğunu anlamış ve çileli bir derviş olmaya karar vermiştir.

Siddhartha Gautama tüm zenginlikleri arkasında bırakmış ve başta bazı çileli dervişlerin kabilelerine katılmış ve onlardan çile dersleri almıştır. Bu dervişler hayattan yoksun, açlık içinde yaşayarak nefislerini dizginlemeye çalışırlar. Bu yöntemler ile Siddhartha bir süre sonra açlığa dayanma, hassas sesleri duyma ve vücutta ağrı hissetmeme gibi durumlar olduğunu görür ayrıca bunun vücuduna zarar verdiğinin de farkındadır.

budist-cocuklar
Budist Çocukların Meditasyon Yaparken çekildiği bir Fotoğraf Karesi.

Bundan dolayı çileli yaşamı bırakarak anapanasati denilen “nefsi dikkatle tepme” adını verdiği ne kendine zarar verecek kadar kendimi her şeyden mahrum bırakan ne de her istediği yapan bir orta yol meditasyonu geliştirir. Rivayete göre bu olay bir çiftçi kızın ona süt ve pirinç ikram etmesi ile onun kabul etmesinden sonra olur ve meditasyona oturur 49 günlük bu süreç sonrası bugün ismi Bodh Gaya ağacının altında 35 yaşında aydınlanmaya ulaşır. Hayatında Gautama Buddha olarak adlandırdığı öğretilerini yayarken 80 yaşında Kuşinagar‘da bugün ki adı ile Hindistan’da ölmüştür.

Budizm dininde her varlık ölüm ve yeniden doğum döngüsü içinde “Altı Âlem” denilen farlı varlıklar arasında tekrar ve tekrar varolur. Ancak bu olay reenkarnasyon’dan farklıdır.

Bunun Nedeni Budizm’e Has iki Temel Kavramdır

1) Anatta : Çevresinden bağımsız bir ben olgusunun yokluğu.
2) Anicca: Her şeyin değişime tabii olması.

Dört Yüce Gerçek

1)Dukkha: Acı, hayatın ve oluşumun parçasıdır.
2)Samudaya: Acının kaynağı bizim arzu ve isteklerimizdir.
3)Nirodha: İstek ve arzular bırakılırsa acılar sona erebilir.
4)Magga: Acıların sona erdirilmesinin yolu Sekiz Aşamalı Asil Yol’dan geçer.
Bunlar;Doğru kavrama, doğru düşünce, doğru söz, doğru eylem, namuslu kazanç, doğru çaba, uyanıklık, ve doğru konsantrasyondur.

Sekiz Aşamalı Asil Yol

1.Gerçek Bilgi
2.Doğru Zihniyet
3.Doğru Söz
4.Doğru Davranış
5.Doğru Yaşam Biçimi
6.Gerçek Çaba
7.Gerçek Dikkat
8.Gerçek Uyanıklık

Budizm Dininde İbadet

Tam olarak ibadet olarak nitelendirilmesede yapılması gereken önemli kurallar ve yasaklar vardır.

ADANMA : Adanma uygulamasında şu şekiller mevcuttur : bağış, hac, ilahî söylemek vardır. Diğer şekli ise Arık Ülke Budizminde Amitabha Buddha’ya Adanma uygulanmasıdır. Niçiren Budizminde ise Lotus Sutra’ya adanmadır.

ÜÇ HAZİNEYE SIĞINMA : Çoğu mezhepte ilk olarak basamak olarak üç hazineye sığınmak vardır bunlar Buda, Dharma, Sangha dır.

Budizm Dininde 5 İlke

1) Öldürmekten kaçınmak
2) Hırsızlık yapmamak
3) Cinsel suistimalden kaçınmak
4) Yalandan kaçınmak
5) Alkol ve uyuşturucu etkisi olan maddelerden kaçınmak.

Bu ilkeler zorunlu değil, halkın isteği doğrultusunda yapılmıştır.

Bundan sonra eklenen diğer 3 ilke ise

6) Yalnızca Gündoğumundan Öğlene kadar yemek yemek.
7) Dans etmek, mücevher takmak, gösterişten ve eğlenceden kaçınmak.
8) Yüksek ve lüks, rahat yatak kullanımından kaçınmak.

Budizm ne Tanrıyı ne de Ruhu kabul eder. Kast sistemine (sınıf ayrımı) karşıdır.

Budizm Dininde Kutsal Mekanlar

1.Sarnath : Siddhartha Gautama’nın aydınlandıktan sonra ilk öğretisi Dört Yüce Gerçek‘i aktarmıştır.
2.Kuşinagar : Buda’nın burada öldüğüne inanılır ve 5.yüzyılda burası değerini kayıp etmiştir ancak 19.yüzyılda yeniden keşfedilince insanlar tekrar ziyaret etmeye başlamıştır.

Kutsal-mekan
Kutsal Mekan Sayılan Sarnath dan Bir Görüntü.

Şu anda Budizm Dininde 500 milyon insan bulunuyor ve Doğu Asya da oldukça yaygındır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir